Skip to content

פציעות כתף , כאבים בכתף

כאבי כתפיים ודלקות גידים בכתף הן תלונות שכיחות בטיפול פיזיותרפיה. הכתף היא מערכת תנועתית, מאוד מורכבת. אורח החיים המודרני, המאלץ ישיבה ממושכת בעבודה מול מחשב יכול להוות בעיה. יציבה לא תקינה שנרכשת עם השנים בעבודה יושבנית הם מהגורמים העיקריים לבעיות כתף,  למצבים של כאבי כתף דלקת גידים בכתף, מתח שרירים בכתף ומצבים של כתף קפואה. אקדים במספר מלים על המורכבות של הכתף וחגורת הכתפיים.

מפרק הכתף מקנה לנו תנועתיות רבה. זהו המפרק בעת טווח התנועה הרב ביותר בגוף. טווח תנועה זה מצריך מערכת ייצוב טובה מאוד. המורכבות של המפרק נובעת מהצורך לקבל תנועה לא מוגבלת ומצד שני מערכת יציבה ונשלטת. הכתף מיוצבת על ידי מערכת רצועות וגידים. אחד המרכיבים המקנה לחגורת הכתפיים את התנועתיות הוא השכמה. השכמות נעות במשולב עם תנועה מפרק הכתף. כאשר השכמה עם השנים הופכת פחות תנועתית, המפרק מתחיל להיות מוגבל בתנועתיות בשל החסימה של המהלך התקין של התנועה שהשכמה יותר. אחת הבעיות הנפוצות היא דלקת בכתף שמקורה בדלקת גידים בכתף. הדלקת בגידים בכתף שנובעת מיציבה לקויה של חגורת הכתפים וניוון, היא דלקת גיד בשם הסופרא סיפינטוס (Supra spinatus Tendinitis). גיד כתף זה עובר במרווח צר שבין השכמה למפרק הכתף (עצם הזרוע = ההומרוס), האדם מרים את היד וחש צביטה וכאב, עם הזמן יתפתח כאב כתף, כאב מושלך לעבר קדמת וצידי הזרוע . מה שקורה כאן הוא תהליך של צביטה של גיד הסופרא סיפינטוס, שנלכד בין עצם ההורמרוס לחלקה העליון של השכמה, וכפי שכבר הסברתי, כאשר השכמה נוקשה ולא מפנה את המקום לזרוע העולה והגיד נלכד בפנים כמו בין צבתות. עם הישנות הצביתה מתפתחת דלקת בכתף, הגבלה של התנועה, ועם הזמן אף יכול להתפתח קרע בגיד הכתף. התמונה הקלינית היא של אדם שהופך מוגבל תפקודית, כאוב ביום ואף בלילה, יש לנשים קושי בלבישת החזייה, קשיים לבצע פעילות ספורט ובכלל בתפקודי יומיום בסיסיים. הדלקת החוזרת יכולה לגרום להיסתיידות גידים בכתף, מצב שגורם לכאב כתף בתנועה ואף במנוחה. יש מקרים בהם מתפתחת דלקת שתופסת את המפרק והקופסית (capsule –  קפסולה) העוטפת אותו. דלקת זו מפושטת יותר מלווה בכאב רב מאוד ומתפתחת נוקשות מפרקית זהו מצב של Adhesive Capsulitis המצב החריף והסוער עם הזמן הופך פחות כאוב אך בלא טיפול פיזיותרפיה הולם יוותר מצב המכונה כתף קפואה או כאמור הסתיידות בגידי הכתף. ואז הטיפול הנדרש הוא פיותרפיה להשבת טווח התנועה במפרק ובשכמה.

סיבה נוספת לכאב כתף היא שחיקה וניוון של מפרק הכתף. הסחוסים בכתף עם השנים יכולים לעבור תהליך שחיקתי , רקמת הסחום המצפה את העצמות במפרק מראה סימנים של שחיקה והידלדלות, הדבר מביא לדלקת במפרק הכתף. הסיבות לשחיקה יכולות להיות רבות השכיחות בהן היא חוסר איזון וייצוב של השכמה והמפרק, חולשה של מייצבי הכתף, ויציבה לקויה של חגורת הכתפיים. כמובן עבודה חוזרנית קשה גם תורמת לשחיקה של מפרק הכתף וברבות השנים לדלקת מפרק הכתף.

כל הנאמר ממחיש תסריט פתולוגי שנובע ממורכבות המבנה של המפרק וחגורת הכתפיים.

הגורמים לפציעות ובעיות כתפיים יכולים להיות כאמור ממנח ויציבה לא תקינים של חגורת הכתפיים, שחיקה של המפרק אך בנוסף יש מקרים רבים של חבלה, נפילות טראומות, פציעות ספורט ותאונות עבודה ודרכים. בכל המקרים המבנה של חגורת הכתפיים עובר פגיעה והמרכיבים היכולים להיפגע הן הגידים לרוב אך ככל שהטראומה קשה יותר, הפציעות הופכות קשות יותר ומערבות גם את מבנה המפרק ואז נראה מצב של פריקת כתף ואף נזק למפרק עד שברים. בשל התנועתיות הרבה של המפרק שכיחה מאוד פריקה של הכתף, כאשר הפריקה קלה ברמת תת פריקה (Subluxsation) היא חוזרת למקום ללא התערבות נוספת ולרוב יווצר מצב של דלקת כתף ומוגבלות תנועה, שיצריכו טיפול פיזיותרפיה. במקרים שהפריקה קשה יותר יכול להגרם שבר סחוס שיוצר את שולי המפרק, ואז יתכן שידרש ניתוח.

אני מטפל בכתף במגוון גישות טיפול החל מטיפול ידני פרטני, עיסוי מוביליזציה ושימוש באמצעים שונים להורדת הכאב בשלב ראשון והפעלה ותרגול תוך החזרת הדינאמיקה הנכונה של העבודה המשולבת של מפרק הכתף השכמה. השיקום הנכון של חגורת הכתפיים מורכב כמו שמורכב המפרק. בלא טיפול נאות האדם מוצא את עצמו לא משתמש בזרוע, מזניח אותה ומתרגל לבצע כל מיני שיטות מוזרות על מנת לתפקד בפעולת יומיום.