Skip to content

טיפולים אורטופדיים

עמוד שדרה מותני וכאב גב תחתון  Conceptual 3D human pain anatomy

התלונה על כאבי גב היא אחת השכיחות בה נתקל פיזיותרפיסט. רבים מאיתנו סובלים מכאב גב, גב תפוס, לעיתים יש כאבי גב בשינה ואנו קמים בבוקר עם גב תחתון תפוס, לאחר ישיבה ממושכת חשים את הגב התחתון. כל הכאבים הללו קורים גם לאנשים שלא עובדים עבודה פיזית אלא גם למי שעבודתו משרדית. אורח החיים המודרני מטיל עומס כבד על הגב התחתון
מקורות רבים יש לכאב הגב. הכאב יכול לנבוע מבעיות בעמוד השדרה : החוליות, הדיסקים הבין חולייתים, שרירים סביב עמוד השדרה, רצועות ורקמה רכה סביב עמוד השדרה.
עמוד השדרה משמש אותנו כמו עמוד מרכזי באוהל. הוא הבסיס היציבתי שלנו, אך יותר מזה הוא גם תנועתי מאוד ומשתתף בתנועות גוף רבות. עמוד השדרה צריך להיות קשיח ויציב, אך גם גמיש ותנועתי. התכונות המנוגדות הנדרשות מעמוד השדרה ממחישות לנו את המורכבות והעומסים בהם הוא עומד.
על מנת לאפשר את הגמישות של עמוד השדרה יצר לנו הטבע דיסקים בין חולייתים. הדיסקים הם דיסקיות עבות בנויות מעטה חיצוני קשיח ופנימי רך וג'לטיני. כאשר העומס על עמוד השדרה גבוה ולא מאוזן על ידי מערכת השרירים יכול להיווצר מצב שהלחץ מכריע את הדיסקים ויוצר בהם בלט, במקרים של עומס קשה יותר תיגרם פריצה של הדיסק ויציאה של החומר הג'לטיני הרך מתוך הדיסק. במצבים של בלט דיסק נגרם לרוב לחץ על חוט השדרה או העצב היוצא מהחוליה, ומתחיל כאב. הכאב שנגרם לרוב בעל אופי של התפשטות לאורך הרגל במקרים של נזק לדיסק בגב תחתון. זהו כאב גב המקרין לרגל. המצב חמור יותר במקרה של פריצת דיסק, ואז הכאב יכול להיות משתק ומגביל ביותר. טיפול בפריצת דיסק מותני מצריך בשלב ראשון הורדת הקרנה לרגל שנובעת מלחץ על העצב בעמוד שדרה מותני והפסקת המעגל של כאב שמעורר מתח שרירי ושוב לחץ על החוליות שמגביר את הלחץ על העצב המותני. בשלב שני נדרשת הרגעה של הכאב המוקדי בגב תחתון וכמובן חיזוק והדרכה למניעה של הישנות כאב הגב התחתון. לאחר הבנה של התהליך ניתן להבין מדוע כה שכיחה התלונה של גב תחתון תפוס ומדוע התוחשה של תפיסות שרירית מלווה בעיות גב תחתון שיש בהן גם מעורבות של בלט דיסק או פריצת דיסק מותני.
בלטי דיסק ופריצות דיסק הם רק צורה אחת של כאבי גב תחתון. כאבי גב תחתון מופיעים גם כתוצאה מטראומה כגון נפילה, מכה, תאונה וכדומה. כאבי גב תחתון יכולים להתפתח לאורך זמן ממושך של חוסר איזון שרירי עמוד השדרה, יציבה לקויה בעבודה, עומס לא סביר ועוד.
כאמור עמוד השדרה נתמך מיוצב ומונע על ידי מערכת שרירים. השרירים הם מקור נוסף לכאבי גב תחתון. כאשר עומס מתמשך בשל עבודה קשה פיזית, או יציבה לא טובה, וכל מאמץ שלא מאוזן הייטב חלים על עמוד השדרה אנו נפתח בעיות לאורך זמן או לאחר אירוע טראומטי כגון תאונת דרכים. השרירים יכולים להוות מקור לכאבי גב תחתון ואף לגרום לכיווץ ונוקשות ממושכים ונזק משני כבד יותר בדיסקים הבינחולייתים, כאמור בלטי דיסק.
עמוד השדרה המותני והגב התחתון עובדים קשה במהלך החיים, ואנו עם השנים מפתחים שחיקה במבנה החוליה כמובן שמנח ויציבה משפיעים רבות. עבודה יושבנית מול מחשב, עבודה פיזית עם עומסים קשים כולם יכולים להגביר את השחיקה. שחיקה של עמוד השדרה הופכת אותו רגיש יותר ויותר עד שיום אחד מופיעים כאבים. ייתכן שהשחיקה הייתה שם מזמן אבל הנה הגיע פסח או מעבר דירה וכל סיבה אחרת וכאב הגב הופיע.
מצבים מולדים של עמוד שדרה בעל סטיות מהנורמה כגון עקמת לסוגיה גם הם מהוים מקור לכאב גב . וכמובן פציעות ספורט ועוד ועוד.
בכאב הגב ניתן כמובן לטפל, לעיתים הטיפול קל ומהיר עיסוי וטיפול נכון במערכת השרירים בליווי הדרכה טובה יובילו את המטופל בדרך אל ההחלמה ושמירה על הגב שלו. אבל לעיתים המצבים קשים יותר ורמת השחיקה או הבלטים בדיסקים או פריצת דיסק יוצרים מוגבלות וכאב קשים. נדרש במקרים כאלה טיפול ממושך יותר עם שיתוף פעולה טוב של המטופל. העבודה הקשה יכולה להשתלם ולמנוע את ההגעה לניתוח גב.
אני מטפל בעמוד השידרה תוך שילוב טכניקות טיפול ידניות, אמצעי טיפול פיזיקליים כגון זרמים , והדרכה לתרגול ואימון המטופל להתמודדות נכונה והחלמה שיקום וחזרה לתפקוד.

עמוד שדרה צווארי וכאב צוואר

עמוד השדרה הצווארי בשונה מעמוד השדרה המותני לא נושא משקל רב אבל עם זאת הוא תנועתי מאוד. תנועתיות עמוד השדרה הצווארי חשובה לנו לצורך ניידות ותפקודי יומיום. עמוד השדרה הצווארי בחלקו התחתון נותן מוצא לעצבים המפעילים את הזרועות , ובחלקו העליון שולח סעיפים עצביים לאזור הראש והקרקפת. אנטומיה זו מכתיבה מצב שכאשר נגרם נזק, פציעה, שחיקה או מתח שרירי מוגזם בחוליות העליונות של עמוד השדרה הצווארי אנו חשים, כאבי צוואר וכאבי ראש ולעיתים סחרחורת. כאשר מעורב חלקו התחתון של עמוד השדרה הצווארי נחוש הפרעות תפקוד בזרועות, זרמים וכאבים בזרועות, הדבר מאוד אופייני לבלט דיסק צווארי או פריצת דיסק צווארי.

בעיות צוואריות נגרמות מסיבות טראומטיות כלומר חבלות, תאונות, נפילות וכדומה, וגורמים שחיקתיים/ניווניים. מרכיב חשוב בבעיות צוואר תורם לנו אורח החיים המודרני, כלומר עבודה בישיבה ממושכת לרוב מול מחשב, נגרמת שחיקה ועומסים שריריים שברבות השנים מתבטאת בכאב צווארי, תחושת כובד עייפות ואף הקרנות לזרועות. המבנים המעורבים בבעיות צוואריות הן החוליות, שיכולות לגרום כאב ומוגבלות כשיש בהן נזק , שבר או שחיקה. הדיסקים הבינחולייתיים יוצרים בלטי דיסק ואף פריצות דיסק שלוחצים על עצבים היוצאים לזרועות וכאמור גורמים לכאב מוקרן, חולשה וזרמים .
האופציות הטיפוליות כוללות החל מטיפולים שמרניים כגון פיזיותרפיה עד למצב של ניתוח. ניתן ואף רצוי למנוע את הצורך בניתוח צווארי על ידי שמירה על ארגונומיה נכונה, כלומר עמדת עבודה וישיבה נכונה בעבודה. הקדמה של טיפול פיזיותרפי עם הופעת הכאבים הראשונים, תחסוך את הניתוח והסבל הרב שיכול להגרם בהמשך.
הטיפול בכאבי צוואר בקליניקה שלי הוא ידני בעיקרו, אני גם משתמש באמצעים כגון זרמים וחימום וכן מדריך לתרגול ואורח חיים ועבודה נכונים כדי להחזיר את המטופל לתפקוד מלא לא כאוב ולא מוגבל.

עמוד שדרה גבי וכאב גב עליון

כמו עמוד השדרה הצווארי ועמוד השדרה המותני גם עמוד השדרה הגבי או הגב העליון מהווים מקור לכאבי גב עליון וכאב גב מוקרן לעבר הצלעות .  קרא עוד… .

כאבי מפרקים

 • כונדרומלסיה פריקות מפרקים וטראומות.
  קורה לעיתים שאנו חוטפים מכה הגונה בברך, מרפק, קרסול או כל מפרק אחר . האירוע הוא טראומטי. המפרק נחבל, בצילום רנטגן אין ממצאים של שבר. המפרק נפוח חם וכאוב. לרוב מקרים כאלה מטופלים בצורה שמרנית. המצב שמאובחן לעיתים הוא כונדרומלסיה , זהו מצב של נזק פציעה של הסחוס המפרקי. הכונדרומלסיה מופיעה גם אצל ספורטאים , אנשים שמתאמנים בחדרי כושר או רצים למרחקים ארוכים. לא תמיד חבלה טראומטית היא הגורם ולעיתים זה מצב של עומס מתמשך וקשה על המפרק כגון פעילות ספורטיבית שגורם לנזק. מצב מאוד שכיח אצל ספורטאים רצים הוא כאב ברך שנגרם על בשל פציעה של סחוס הפיקה (Chondro Malacia Patella or CMP) . הבעיה היא דלקתית.

 • קרא עוד על טיפול פיזיותרפיה לברך ….

 • טראומות (אירוע פציעה חבלתית) לעיתים יגרמו לפריקה של מפרק כגון פריקת כתף בעקבות נפילה או תאונה. ואז בנוסף לפגיעה בסחוסי המפרק מעורבת גם הקופסית העוטפת את המפרק וכן הרצועות המייצבות אותו . בכל המקרים הללו יש נפיחות , חום מפרקי כאב ומוגבלות . הטיפול הנכון הוא בפיזיותרפיה לשימור טווח התנועה , הורדת הדלקת והנפיחות , והדרכה לשיקום התפקוד וחזרה לפעילות מלאה .

 • אוסטיאוארטריטיס
  אוסטיאוארטריטיס היא דלקת כרונית בעלת אופי שחיקתי של מפרקים. מצבים נפוצים הם שחיקת הברך ירך וקרסול, אלו מפרקים נושאי משקל ונפוצה בהם השחיקה ברבות השנים. השחיקה היא שחיקה של הסחוס המפרקי, ברמות גבוהות יותר נראה גם נזקים בעצמות המפרק. השחיקה מואצת במצבים של חוסר יציבות מפרקית, יציבה לא תקינה, מנעל לא הולם ולעיתים עומס פעילות לא מתאים. האבחון הוא קליני ונתמך בצילומי רנטגן והדמייה מתקדמת יותר. בטיפול פיזיותרפי אני בוחן את אורח חיי המטופל, את הפעילות הגופנית וסביבת מגוריו על מנת להדריך למניעה של המשך ההידרדרות. כמו כן בבדיקה גופנית תיבחן היציבה ומבנה כף הרגל על מנת להמליץ על מנעל ומדרסים. הטיפול כולל טיפול ידני במפרק והשרירים וכן חיזוק לייצוב ושיפור התנועתיות כוח וסבולת.

 • דלקת מפרק ראומטית
  ראומטיזם או דלקת מפרקית ראומטית גורמים נפיחות, כאב וחום מפרקי. לרוב הבעיה מפושטת והמפרקים כואבים לסירוגין. יש התקפים של מפרקים שונים בגוף בתקופות שונות. צורות שונות של הבעיה יכולות להיות ממוקדות במפרקים ספציפיים כגון קרסוליים במחלת הגאוט (GAUT). המחלה היא מחלה סיסטמית בעלת גורמים גנטיים וסביבתיים בשונה מהמצבים השחיקתיים או הטראומטיים שתוארו קודם. למחלה הראומטית יש תימוך בבדיקות דם ובדיקות מעבדה . ההתקפים החוזרים גורמים למפרקים נזק מצטבר שמתבטא בחוסר טווח, כאב וקשיים בתפקוד. הטיפול במחלה הוא רפואי תרופתי אך גם נתמך בטיפול פיזיותרפי. החשיבות של הטיפול הפיזיותרפי הוא בשימור הטווח המפרקי ומניעת התקבעות הנזקים בצורה של מוגבלות, חוסר טווח ובעיות תפקוד. אני מטפל באמצעות חימום או קירור לפי שלב הדלקת ,זרמים להורדת כאב , טיפול ידני והדרכה לתרגול ואורח חיים נכון על מנת לשמר את הטווח המפרקי והתפקוד הכולל של האדם.

 • השרירים וכאבי שרירים
  השרירים הם המנועים של גופנו. חלק מהשרירים עובדים באופן תמידי על מנת לייצב את הגוף ולכן הם נדרשים לסבולת טובה, וכמובן כוח כדי להניע את המפרקים ברמות עומס שונות. השרירים נדרשים לתגובה מהירה שתמנע נפילה או נקיעה של מפרק, גמישות וטווח תנועה שתאפשר לנו תנועתיות טובה ותפקוד מלא. שרירים נפגעים וכואבים בשל עומס ייתר בספורט, פציעות שונות כגון מתיחות או פריקת מפרק שהשריר גם נפגע בה. שרירים גם כואבים לנו מסיבות של עומס ייתר ועייפות בשל ישיבה ממושכת מול מחשב או ביצוע תנועות חוזרניות מתמשכות בעבודה. הגורמים הללו מתבטאים בפגיעה בשריר החל ממצבים של נקודות מתח ורגישות של השריר ועד מצבים של קרעים במצבים של טראומה.

הטיפול בשרירים מותאם לאופי הנזק והפעילות שגרמו אותו. במקרים של עומסים מתמשכים וכאב שהחל ספונטנית הטיפול המנואלי בליווי מכשור טיפולי ישקמו את המתח והרגישות ויגמישו את השריר. טיפול בדיקור יבש הוא שיטת טיפול מתקדמת המתמקדת בשחרור של נקודות רגישות בשריר שסובלות מחוסר אספקת דם ונוקשות. דיקור יבש משפר את הטווח, הגמישות ומוריד את הכאב השרירי הנקודתי והמושלך לאיזורים סמוכים לשריר. במקרים טראומטיים הטיפול מתקדם בשלבים על פי שלב הפציעה. בקרע של השריר הטיפול בתחילה ייתמקד בצמצום הדלקת והנפיחות ובהמשך בשיקום של הכוח, גמישות ושיקום התפקוד הכולל. במקרים טראומטיים חבישות שונות מזרזות את השיקום ומונעות את המשך הנזק. חבישות ספורט כגון קינזיוטייפ מקילות את החזרה לפעילות ספורטיבית .

 • הגידים ודלקות גידים
  אם השרירים הם המנועים של התנועה בגופנו, הרי שהגידים הם הכבלים המחברים את השריר לעצמות ולמפרקים אותם השרירים מניעים. הגיד נדרש לחוזק ועמידה במתח ועומס משתנה. הגידים מהווים את המשך השריר מבחינה אנטומית וחיוניים מאוד לתפקוד נכון של השריר. בשל אופי התפקוד שלהם הרי שהם חשופים לפציעות שונות. מצבים של טראומה נקע או מכה גורמים לדלקות גידים, ובמקרים חמורים יותר לקרעים של הגידים. מצבים של עומס מתמשך ושחיקה בשל פעילות ספורט מאומצת או יציבה לא נכונה או חוסר איזון שרירי גם הם גורמים דלקת גידים. קרע בגיד יכול גם להגרם בשל מצב יציבתי לקוי כמו במקרים של כאבי כתף שמקורם בדלקות גידים ואף בקרעים חלקיים של הגידים המסובבים של הכתף. הגידים מתחכחים בעצמות בנקודות קריטיות כגון ראש עצם הירך, צידי הברך, המפרק ואזורי כתף שכמה, חיכוך זה שנגרם בשל עומס פעילות כמו ספורט, עבודה או שחיקה ביציבה וארגונומיה לקויה בעבודה יביאו לדלקת של הגיד. מצבים דלקתיים מתמשכים של גידים יתפתחו לקרעים ניווניים ולהסתיידות הגידים. פציעה ונזק לגידים אם בשל קרע גיד או דלקת גיד גורמים כאב מוגבלות והפרעה לתפקוד היומיומי. הטיפול הפיזיותרפי בדלקת גיד כולל טיפול במפרק ומנח מפרקי, טיפול להורדת דלקת באמצעים חשמליים, חימום/קירור וכמובן טיפול ידני. הדרכה לתרגול מתאים מלווה את הטיפול. חבישות ספורט ותמיכות אורטופדיות מקילות כאב, מזרזות את ההחלמה ומקילות על חזרה לפעילות מלאה בעבודה וספורט. בעת שאני מטפל בדלקות גידים אני מקדיש תשומת לב למצב המפרק וכן לשרירים המפעילים את הגידים במהלך הטיפול הידני. עיסוי והורדת מתח שרירי על ידי דיקור יבש חשובים וננקטים אצלי בקלינקה בטיפול בדלקות גידים.

יש מקרים של קרעים טראומטיים של הגידים בעקבות נפילה או תאונה שמצריכים ניתוח לתפירת הגיד. חשיבות רבה יש לטיפול פיזיותרפיה שיקומי שמלווה את המטופל על פי הפרוטוקול השיקומי.

 • דלקות סביב מפרקים, בורסיטיס.

במקומות חיכוך עם העצמות הגידים זוכים לריפוד, זהו שק נוזלי בשם בורסה. הבורסה היא למעשה רפידה שבנויה מנוזל ג'לטיני בתוכה. הבורסה מבודדת ומונעת את החיכוך של הגיד הקשה בעצם המפרק. בורסות גם מונעות מגע בין עצמות במפרקים מורכבים, כדוגמת הכתף. בורסות במצבים של עומס ייתר ושחיקה נדלקות. דלקת של בורסה מכונה בורסיטיס (BURSITIS). בורסיטיס הוא מצב דלקתי שלעיתים נלווה לדלקת גידים, ולדלקת מפרק.
חבלות שונות במפרקים גם ייגרמו לדלקת בורסה. לדוגמא, חבלת מרפק גורמת נפיחות קצה המרפק שנובע מבורסיטיס. נפילה על הירך תגרום בורסיטיס של בורסת ראש הירך (TROCHANTERIC BURSITIS).
הטיפול הפיזיותרפי בבורסיטיס, כולל טיפולים ידניים, שיפור תנועתיות והורדת דלקת על ידי תנועתיות, אמצעים של חימום/קירור והורדת מתח שרירי ועומסים בטיפול ידני וחבישות. אי טיפול והזנחה של בורסיטיס יגרמו למצב כרוני של הסתיידות הבורסה מוגבלות בתנועתיות המפרק נוקשות וכאבים.