Skip to content

עמוד שדרה מותני וכאב גב תחתון

התלונה על כאבי גב היא אחת השכיחות בה נתקל פיזיותרפיסט. רבים מאיתנו סובלים מכאב גב, גב תפוס, לעיתים יש כאבי גב בשינה ואנו קמים בבוקר עם גב תחתון תפוס, לאחר ישיבה ממושכת חשים את הגב התחתון. כל הכאבים הללו קורים גם לאנשים שלא עובדים עבודה פיזית אלא גם למי שעבודתו משרדית. אורח החיים המודרני מטיל עומס כבד על הגב התחתון

מקורות רבים יש לכאב הגב. הכאב יכול לנבוע מבעיות בעמוד השדרה : החוליות, הדיסקים הבין חולייתים, שרירים סביב עמוד השדרה, רצועות ורקמה רכה סביב עמוד השדרה.

עמוד השדרה משמש אותנו כמו עמוד מרכזי באוהל. הוא הבסיס היציבתי שלנו, אך יותר מזה הוא גם תנועתי מאוד ומשתתף בתנועות גוף רבות. עמוד השדרה צריך להיות קשיח ויציב, אך גם גמיש ותנועתי. התכונות המנוגדות הנדרשות מעמוד השדרה ממחישות לנו את המורכבות והעומסים בהם הוא עומד.

על מנת לאפשר את הגמישות של עמוד השדרה יצר לנו הטבע דיסקים בין חולייתים. הדיסקים הם דיסקיות עבות בנויות מעטה חיצוני קשיח ופנימי רך וג'לטיני. כאשר העומס על עמוד השדרה גבוה ולא מאוזן על ידי מערכת השרירים יכול להיווצר מצב שהלחץ מכריע את הדיסקים ויוצר בהם בלט, במקרים של עומס קשה יותר תיגרם פריצה של הדיסק ויציאה של החומר הג'לטיני הרך מתוך הדיסק. במצבים של בלט דיסק נגרם לרוב לחץ על חוט השדרה או העצב היוצא מהחוליה, ומתחיל כאב. הכאב שנגרם לרוב בעל אופי של התפשטות לאורך הרגל במקרים של נזק לדיסק בגב תחתון. זהו כאב גב המקרין לרגל. המצב חמור יותר במקרה של פריצת דיסק, ואז הכאב יכול להיות משתק ומגביל ביותר. טיפול בפריצת דיסק מותני מצריך בשלב ראשון הורדת הקרנה לרגל שנובעת מלחץ על העצב בעמוד שדרה מותני והפסקת המעגל של כאב שמעורר מתח שרירי ושוב לחץ על החוליות שמגביר את הלחץ על העצב המותני. בשלב שני נדרשת הרגעה של הכאב המוקדי בגב תחתון וכמובן חיזוק והדרכה למניעה של הישנות כאב הגב התחתון. לאחר הבנה של התהליך ניתן להבין מדוע כה שכיחה התלונה של גב תחתון תפוס ומדוע התוחשה של תפיסות שרירית מלווה בעיות גב תחתון שיש בהן גם מעורבות של בלט דיסק או פריצת דיסק מותני.

בלטי דיסק ופריצות דיסק הם רק צורה אחת של כאבי גב תחתון. כאבי גב תחתון מופיעים גם כתוצאה מטראומה כגון נפילה, מכה, תאונה וכדומה. כאבי גב תחתון יכולים להתפתח לאורך זמן ממושך של חוסר איזון שרירי עמוד השדרה, יציבה לקויה בעבודה, עומס לא סביר ועוד.

כאמור עמוד השדרה נתמך מיוצב ומונע על ידי מערכת שרירים. השרירים הם מקור נוסף לכאבי גב תחתון. כאשר עומס מתמשך בשל עבודה קשה פיזית, או יציבה לא טובה, וכל מאמץ שלא מאוזן הייטב חלים על עמוד השדרה אנו נפתח בעיות לאורך זמן או לאחר אירוע טראומטי כגון תאונת דרכים. השרירים יכולים להוות מקור לכאבי גב תחתון ואף לגרום לכיווץ ונוקשות ממושכים ונזק משני כבד יותר בדיסקים הבינחולייתים, כאמור בלטי דיסק.

עמוד השדרה המותני והגב התחתון עובדים קשה במהלך החיים, ואנו עם השנים מפתחים שחיקה במבנה החוליה כמובן שמנח ויציבה משפיעים רבות. עבודה יושבנית מול מחשב, עבודה פיזית עם עומסים קשים כולם יכולים להגביר את השחיקה. שחיקה של עמוד השדרה הופכת אותו רגיש יותר ויותר עד שיום אחד מופיעים כאבים. ייתכן שהשחיקה הייתה שם מזמן אבל הנה הגיע פסח או מעבר דירה וכל סיבה אחרת וכאב הגב הופיע.

מצבים מולדים של עמוד שדרה בעל סטיות מהנורמה כגון עקמת לסוגיה גם הם מהוים מקור לכאב גב . וכמובן פציעות ספורט ועוד ועוד.

בכאב הגב ניתן כמובן לטפל, לעיתים הטיפול קל ומהיר עיסוי וטיפול נכון במערכת השרירים בליווי הדרכה טובה יובילו את המטופל בדרך אל ההחלמה ושמירה על הגב שלו. אבל לעיתים המצבים קשים יותר ורמת השחיקה או הבלטים בדיסקים או פריצת דיסק יוצרים מוגבלות וכאב קשים. נדרש במקרים כאלה טיפול ממושך יותר עם שיתוף פעולה טוב של המטופל. העבודה הקשה יכולה להשתלם ולמנוע את ההגעה לניתוח גב.

אני מטפל בעמוד השידרה תוך שילוב טכניקות טיפול ידניות, אמצעי טיפול פיזיקליים כגון זרמים , והדרכה לתרגול ואימון המטופל להתמודדות נכונה והחלמה שיקום וחזרה לתפקוד.