Skip to content

כאבי ברכיים פיזיותרפיה לברכיים

תלונה שכיחה מאוד בקרב הפונים לטיפולי פיזיותרפיה היא בעיות ברכיים. טיפול בכאבי ברכיים כל כך שכיח, בשל מצבים של שחיקת המפרק ובהמשך אף ניתוח להחלפת המפרק. יש מצבים רבים של תאונות ופציעות ברך שגורמות שבר של הפיקה או עצמות השוק או הירך שבמפרק הברך. קרעים של רצועות הברך והמיניסקוסים.

על מנת להבין את מקורם של  כאבים בברך, יש תחילה להכיר את המבנה של הברך. הברך היא מפרק המפגיש בין עצם הירך, המסתיימת בשני קצוות כדוריים, הקונדילים (CONDYLES) . מצד שני מפרק הברך מכיל את עצמות השוק, השוקית (FIBULA) ועצם השוק (TIBIA) . המפגש בין העצמות הללו במפרק הברך בעייתי. הבעיה נובעת מכך שלעצם השוק במפרק הברך מבנה של משטח (TIBIAL  PLATEAU) . המפגש בין הקונדילים העגולים של עצם הירך למשטח הפלטו של עצם השוק מצריך ייצוב ותיאום. הברך עונה על האתגר הייצובי על ידי מבנה של רצועות מייצבות בהן הרצועות הצולבות הפנימיות (ACL PCL) והרצועות הקולטרליות הצידיות, מבנה זה של רצועות מהווה את הייצוב הפסיבי של הברך. כדי לתאם את החיבור בין עצמות השוק לירך קיימים בברך המניסקוסים (MEDIAL MENISCUS MM , LATERAL MENIACUS LM). המניסקוסים בברך הם למעשה סחוסים בצורת סהרון המתאמים את המבנה הישר כפלטו , של עצם השוק, למבנה הקונדיל העגול של עצם הירך. כל העצמות בירך עטופות בסחוס מפרקי שמחליק את התנועה ומונע שחיקה של הברך וכאב ברכיים מסיבות שחיקה, מצב המכונה אוסטיאורטריטיס (OA OSTEOARTHRITIS). המבנה של ברך כפי שתואר עטוף בקופסית, קופסית זו מפרישה את נוזל סיכוך הברך, הסינובייה (SYNOVIA). החשיבות של נוזל הסינוביה בכך שהוא מזין את סחוסי הברך והמניסקוסים. יש להבין שרקמת הסחוס לא ניזונה מכלי דם וכל אספקת החמצן והתזונה וסילוק פסולת מתבצעת דרך נוזל הסינוביה. המניסקוסים שמתאמים את מבנה הברך מסייעים בפיזור של נוזל הסינוביה על פני הברך. מכאן חשיבות התנועה של הברך בהזנת ושיקום סחוסי הברך והפחתת כאבי ברכיים. חשוב להבין שרקמת סחוס היא מעיין ספוג קשיח שבתוכו תאים יוצרי סחוס ומיים. במשך היום הסחוס ובעיקר המניסקוסים, מהווים מבולמי הזעזועים החשובים שלנו, הם נלחים בכל צעד ומאבדים נפח ונוזל במשך היום והעמידה/הליכה. בעת המנוחה הלילית הסחוסים משתקמים וסופחים חזרה נוזל סינוביה ומתכוננים ליום הבא. עם השנים איכות רקמת הסחוס ובעיקר תאי הסחוס יורדים. המצב שנוצר הוא שהסחוס נלחץ במשך היום ולא מצליח לשקם את עצמו כראוי בלילה. והתמונה הקלינית היא של סחוסים בברך שמתייבשים גורמים למצבים של שחיקת ברך, כאבי ברכיים, ואוסטיאוארטריטיס שביא דלקת מפרק ניוונית/ שחיקתית. סור ברקמת הסחוס גורם שאין הגנה על העצמות במפרק והן מתחכחות זו בזו ונוצרות פציעות וגירוי של רקמת העצם. התמונה הקלינית היא של כאבי ברכיים בישיבה , כאבי ברכיים במדרגות, כאב ברכיים לאחר קימה מישיבה ממושכת. נוצרת מוגבלות שמחריפה עד למצב שנדרשת החלפת ברך. החלפת ברך מתבצעת בניתוח TKR = TOTAL KNEE REPLACEMENT . החשיבות של הטיפול בפיזיותרפי בברך הנשחקת משמעותי מאוד, חיזוק של הברך, הדרכה לתפקוד ושינוי אורח חיים, ותרגול נכון יסייעו מאוד לדחות או אף להימנע מניתוח החלפת ברך. כמובן שלאחר ניתוח החלפת ברך החשיבות של הטיפול בפיזיותרפיה קריטי על מנת להשיב את התפקוד וכוח הברך, שיקום ההליכה כל זאת בטיפול מתמשך של שיקום לאחר החלפת מפרק הברך (TKR).

מצבים נוספים מלבד שחיקה גורמים לכאבי ברכיים. תאונות ונפילות יכולות לגרום שבר של עצמות מפרק הברך. השברים הנפוצים בנפילות הם שבר פיקת הברך, שבר המשטח הטיביאלי של עצם השוק, ושברי העצמות הארוכות סביב הברך. מצבים של שבר בברך ועצמות הרגל מצריכים לעתים ניתוח לקיבוע השבר. לאחר ניתוח ברך נדרש שיקום פיזיותרפיה, שיקום לאחר שברים מלא להשבת כוח הברך והליכה תקינה על חזרה לשגרת חיים מלאה .

פציעות ספורט וריצה מהוים גורם נוסף לפציעות ברכיים, מצב של פציעה בברך לאחר עיסוק אינטנסיבי בספורט יכול לגרום למצבים של קרעים של רצועות צולבות, קרע ACL, או קרע PCL, או לבעיות מניסקוסים (MM LM). לעיתים האדם יעבור ניתוח לשחזור הרצועה הצולבת שנקרעה ויצריך שיקום לאחר ניתוח לשחזור רצועה צולבת. כמו כן יתכנו מצבים שנגרם קרע של המניסקוס בברך. קרע של מניסקוס עשוי לגרום הגבלות תנועה תקיעה של הברך כאבי ברך בתנועה ומוגבלות. אדם שסובל מקרע מניסקוס יחוש עיתים טוב בתפקוד יומיומי רגיל אך לא יצליח לחזור לפעילות ספורט. כאשר הנזק למניסקוס נרחב ידרש ניתוח ארטרוסקופי לתיקון או כריתה חלקית שלו. החשיבות של פיזיותרפיה לחיזוק הברך כבר בשלבים ראשונים של כאב ברכיים יכול למנוע מצב של התרחבות  הנזק למניסוקוס וחיזוק הברך ומניעת ניתוח. כמובן שלאחר ניתוח ארטרוסקופי של הברך נדרשת פיזיותרפיה אינטנסיבית לשיקום טווחי התנועה של הברך, כוח השרירים והתפקוד המלא בתבנית הליכה תקינה.

ישנם מקרים רבים של קרע או מתיחה של הרצועות הקולטריול של ברך. תנועה סיבובית קשה, נפילה או נחיתה לא טובה מקפיצה יכולים לגרום קרע רצועה לטראלית. המצב יכול ליהיות חמור כמו קרע מלא של רצועה, או מצב קל יותר לש מתיחה או קרע חלקי. קרע מלא יצריך ניתוח לתפירה של הרצועה הקולטראלית של הברך שכן זה מצב לא מאפשר לברך יציבות. מצב של קרע חלקי או מתיחה ניתן לטיפול בקיבוע על ידי סד ופיזיותרפיה לשיפור תנועה חיזוק והורדת הכאב. החלמה מפציעה של רצועות קולטרליות של הברך (LCL MCL) מצריכה טיפול פיזיותרפיה שמטרתו בשלבים ראשונים שימור טווח תנועה והורדת כאב ובהמשך שיקום ההליכה, התפקוד היומיומי וכוח הברך. טיפול פיזיותרפיה חיוני לאחר ניתוח, אך גם לאחר מתיחה או קרע חלקי של רצועה בברך לצורך מניעת ההחמרה של הנזק ושיקום טוב של הברך.

במצבים של כאבי ברכיים טיפול יכול להקל. אשמח לעזור . צרו קשר.